HISTORIE

 

 

 

Achaltekinský kůň patří historicky mezi nejstarší plemena. Tito koně jsou prastarými potomky proslaveného íránského chovu v nížinách Nisai. Již tehdy prosluli jako koně "nebeští". Byli tak vzácní, že se jejich ukořistění stalo i motivem válečných akcí. Achaltekinec je pokládán za nejčistšího potomka íránských - perských koní. Z dochovaných archeologických nálezů se stáří plemene odhaduje na pět tisíc let. Existují domněnky, že achaltekinský kůň ovlivnil vývoj arabského koně a tím i anglického plnokrevníka.
 


Vlastnit achaltekinského koně patřilo od nepaměti k vnějším znakům bohatství a moci. Jeho kouzlu propadli muži, jako byl Alexandr Veliký, Čingischán, Dáreus či Marco Polo. Byl nazýván božským, nebeským, zlatým nebo slunečným.

Plemeno je proslulé svou tvrdostí, vytrvalostí a schopností zdolávat dlouhé jízdy v písčitém a pouštním terénu. Nejslavnější zkouškou jejich vytrvalosti byla jízda z Ašchbádu do Moskvy, kterou absolvovali v roce 1935 achaltekinští a jomudští koně. Trasa měřila celkem 4128 km, z toho 960 km vedlo pouští. Cesta trvala 84 dní, s denním průměrem 50 km. Tento skvělý výkon nebyl nikdy dorovnán, natož překonán. Achaltekinštní koně jsou schopni urazit dlouhé vzdálenosti při minimální spotřebě vody.