Světový šampionát achaltekinských koní  „NEBESKÝ ARGAMAK“ – Moskva 2006
Zdenka Skopalová

 

  

Letošní Šampionát achaltekinských koní proběhl již tradičně ve Sportovním olympijském centru Planernaja v Moskvě v termínu 25. – 27. 8. 2006.
Z Čech se do Moskvy vypravily po roční pauze pí. Petra Marešová, Zdenka Skopalová a jako posila s kvalitní fotografickou výbavou s námi jela pí. Linda Welsch (autorka všech uvedených fotografií). Druhý den do Moskvy dorazil p. Martin Hofman s trenérkou Natalií Rychtaříkovou.
Na moskevském letišti jsme přistály ve čtvrtek, po příjezdu do Planerné naše první cesta vedla do hotelu, kde jsme odložily věci a okamžitě vyrazily do stájí. Zatím ještě mnoho boxů zelo prázdnotou, ale přece jen již bylo „někde plno“, a tak bylo co předběžně hodnotit. První dojem byl takový, že nám koně stojící v boxech přišli typově na mnohem vyšší úrovni, než máme u nás. Kupodivu přišlo překvapení, když jsme je viděli venku. Většinou vypadá kůň v pohybu daleko lépe než v postoji, ale tady to tak v některých případech nebylo. Jako na každé výstavě se i zde sešli koně špičkoví i průměrní. Nic to nemění na tom, že kvalita vystavených koní byla na vysoké úrovni a opravdu bylo na co se dívat.


První den šampionátu, tj. v pátek, hodnotila komise typ a exteriér. Dále pohyb v kroku a klusu a celkový dojem. K hodnocení byla přizvána i předsedkyně našeho ČSCHAT Petra Marešová. Hodnocení probíhalo v kryté hale, a tak jsme byli uchráněni před občasnými přeháňkami.
V sobotu byly na řadě soutěže. Dopoledne na venkovních kolbištích probíhaly parkury.
Soutěží se účastnili plnokrevní i podíloví achaltekinští koně a donští koně.
Skutečnou raritou pro nás byl 50 % AT zbarvením černobílý strakáč. V tomto koníkovi by nikdo z nás achaltekince ani při největší fantazii nehledal. Zúčastnil se parkurů a viděli jsme jej odpoledne i v kostýmní ukázce.
Zároveň probíhaly i rovinné („turkmenské“) dostihy na 500 m a distanční dostihy na 40 a 70 km.
V odpoledních hodinách se pokračovalo již v hale, zde proběhly drezůry a kostýmní ukázky.
Drezůru absolvovali tři hřebci, Gaagar, Jalantušchan (šampion r. 2004) a Sandakan, umístili se v pořadí, jak jsou uvedeni. Poslední umístěný, izabel Sandakan, nás naprosto uchvátil svým krásným pohybem (mimochodem zvítězil v soutěži v posuzování chodů v r. 2003). Přesto, že byl až poslední, resp. třetí, musím říci, že jsme měly oči jen pro něj. Sandakan se narodil na farmě Akhalt-Servis, otcem tohoto hřebce je 1069 Kortik, který zvítězil v r. 1988 na šampionátu v Tbilisi v soutěži v posuzování chodů. Jak vidno, kvalitu chodů předává i na své potomstvo. Kortik je otcem hřebce Mingam (maj. Petra Marešová) a klisen Dorkeik a Meksika (maj. Zdenka Skopalová), všichni tito koně po něm zdědili velmi prostorné chody. Jen pro zajímavost, matka Sandakana, klisna Saragossa, byla zakoupena (Z.Skopalová) a měla přijet do Čech v importu v r. 2002, z důvodu pozitivního testu na EHV ji však nebylo možné dovézt – ŠKODA!
Dalším bodem sobotního odpoledne bylo posuzování kvality chodů. Při této soutěži se hodnotí prostornost chodů v kroku, klusu i cvalu.
 

Nedělní den konečně přinesl netrpělivě očekávaný šampionát.
V letošním roce byla na šampionátu otevřena kategorie i pro podílové achaltekinské koně. Přihlášeni však byli pouze čtyři.
Den začal Caprilli testem, tato soutěž je hodnocením ovladatelnosti koně. Sestává z nízkého skoku, z klusové a cvalové kavaletové řady a ze slalomu.
Proběhlo také vyhodnocení distančního dostihu. Na trati 70 km získal druhé místo AT valach Moment (Melesur) a získal rovněž cenu kondice. Mohu říci, že Moment nás překvapoval svým naprostým klidem, s jakým čekal na svoji cenu.
Tento rok se českým chovatelům povedlo na Světovém šampionátu prosadit se i přesto, že se žádný z našich koní osobně nezúčastnil. Na obálce katalogu se vzpínal hřebec Mingam (foto Z.Skopalová), z VIP pozvánky se díval tentýž hřebec (foto A.Reinbergerová) a visačky krášlil hřebec Dubler (foto L.Welsch).


Letošní novinkou bylo i zadávání cen České asociace. Věnovala jsem sošky hlav achaltekinců a zhotovila floty s hlavou AT. Bylo nám navrženo, abychom zadaly ceny koním, které jsme samy vyhodnotily jako nejlepší.
Ve výsledcích uvidíte, že naše hodnocení bylo téměř totožné s hodnocením komise. Na naše hodnocení se vždy ptali v předstihu, a tak je stejné hodnocení pro nás úspěchem.
 

Roční klisny
1.m - Cheva Šael, vranka (2643 Gazyr Šael – 2109 Ažaj Šael) + cena ČSCHAT
2.m –Džennet Šael, vranka (2643 Gazyr Šael - 2564 Almagul)

Roční hřebci
1.m – Barchan, plavák (1105 Chelvar – 2261 Bandera
2.m - Machtuba Geli, hnědák (2131 Dragun – 2892 Pani)
Cena ČSCHAT pořadové č. 4 Ajsor Geli (2930 Sagib – 2668 Ogra)
Hřebeček, který se umístil na druhém místě, jménem Machtuba Geli nás nadchl svojí klabonosou hlavou a dlouhým, štíhlým krkem. Typ jeho hlavy byl opravdu jedinečný, ale na tomto šampionátu ne výjimečný. Po hřebci Dragun zde byli vystaveni 3 potomci. Nejen „Machtuba“ ale i roční klisna Nargil Geli měla stejný typ hlavy. Původní rozhodnutí zadat naši cenu „Machtubovi“, jsem na poslední chvíli kvůli jeho šavlovitému postoji zadních končetin změnila a zvolila jsem Ajsora Geliho. Komise tohoto hřebečka ohodnotila na cca 5 místě.
 

2 leté klisny
1.m - Jaselda, plavka ( 1248 Orlan – 2991 Jangylaj) + cena ČSCHAT
2.m - Farida Chanum, ryzka ( 2666 Dujgur – 2921 Fergana)
3.m - Zariat Šael, plavka ( 1191 Dorkuš – 2643 Gezerli 27)
 

2letí hřebci
1.m – Genč, hnědák ( 2394 Murgab – 2210 Gulgadam) + cena ČSCHAT
2.m - Samar Kan, tm. plavák (1079 Melesur – 2174 Sabyrli)
3.m – Sultan, tm. hnědák ( 2953 Tochtamyš – 1060 Zergjara)
Cenu „Sportovní naděje“ za velmi pěkný pohyb získal narostlý, masivní izabel jménem Damir Geli (2398 Momm – 2705 Dargi)



3 leté a starší klisny
1.m – Pendžire, vranka ( 2149 Karar – 2898 Pinega) + cena ČSCHAT
2.m – Oksana, plavka ( 2691Atabek – 2784 Laskovaja)
Klisna Oksana, narozená v Dagestánu se nám líbila nejvíce, ale v pohybu se Pendžire přece jen předvedla daleko lépe a tak jsme se i v tomto případě shodly s porotou a zadaly naši cenu této vrance.


3 – 4 letí hřebci Tato třída je prvním rokem rozdělena na 3 - 4 l. hř. a hřebce starší 5 let. Na závěr se hodnotí vítězní hřebci z obou kategorií a vítěznému je zadán titul světového vítěze.

1.m - Jazajdym ( 1248 Orlan – 2991 Jangylaj)
Cenu diváků získal vraný hřebec Ozak (2112 Akvamarin – 2879 Otaga).

Musím říci, že v této kategorii bychom se v hodnocení s komisí lišily, ale vzhledem k tomu, že bylo málo flotů, tak jsme tuto třídu nehodnotily.


5 letí a starší hřebci
1.m – Garajusup, vraník (1231 Mangyt – 2879 Oprava) + cena ČSCHAT
Tento hřebec byl vyhlášen jako typově nejlepší achaltekinský kůň výstavy.
 


SVĚTOVÝM ŠAMPIONEM R. 2006 SE STAL 3 LETÝ HŘEBEC JAZAIDYM