|
Ve dnech 13.-15.8.2004 probíhala v Moskvě ve Sportovním centru Planernaja tradiční výstava a šampionát achaltekinských koní. Řady diváků posílily i zástupci z Čech, Zdenka Skopalová a Petra Marešová.
První den, v pátek, probíhalo hodnocení typu a exteriéru expertní komisí, druhý den byly na programu sportovní soutěže a konečně v neděli samotný vrchol - Světový šampionát achaltekinských koní.
Sobotní soutěže byly poznamenány špatným počasím - proběhl distanční dostih na 30 km, jehož vítězem a zároveň držitelem ceny Best Condition se stal 4letý hřebec Galaly. Galaly se narodil v Turkmenistánu, kde ho jako 2letého zakoupil Evgenij Kišenko z Moskvy. Po otci 1285 Sunkar patří k mladé progresivní linii Sovchoz 2 (mezi úspěšné potomky Sovchoze patří např. Saklanma, Melesur, Polot). Galaly v tomto roce již zvítězil v dostihu na 34 km. Na druhém místě na 30kilometrové trati se umístil hřebec Samum, na třetím hřebec Ariman a na čtvrtém místě zástupkyně slabého pohlaví Mifa. Část startovního pole závod vzdala pro těžký a kluzký povrch.
V sobotu také proběhly skokové soutěže. Parkur st. Z vyhrál donskotekinský hřebec Priboj z PKF Andreevskoje. Otcem Priboje je achaltekinský hřebec Posol 27, též velmi úspěšný ve skokových soutěžích, odchovanec hřebčína Lugovskoj v Kazachstánu. Parkur st. L se stal triumfem impozantního ryzáka Chamaze z KSK Aladža, v jehož sedle byl člen ruské reprezentace ve všestrannosti Alexej Rozanov. Tento jezdec v letošním roce exceluje s anglotekinským hřebcem Bugarem, se kterým vyhrál dvouhvězdičkové CCI. Na druhém místě se v parkuru st. L umístila klisna Parabola, pravá sestra Priboje a na třetím místě orlovskotekinská klisna Konkretnaja. Další soutěže (volba překážek, drezura st. L a ST, posuzování chodů koní) proběhly z důvodu neustávajícího deště, a tudíž nekorektního povrchu, v kryté hale. Skokovou soutěž-volbu překážek vyhrál hřebec Piket z PKF Andreevskoje, na druhém místě se umístila stájová kolegyně Parabola. Drezuru st. Z vyhrál hřebec Jalantušchan (a tím zdaleka jeho vítězné tažení neskončilo), na druhém místě se umístil hřebec Jaramly v sedle s Olgou Borisenko z KSK Aladža, na 3.-4. místě hřebec Elguš a trakénotekinská Razborka. V této drezuře chovatelsky dominoval hřebčín Stavropol (Jalantušchan, Jaramly, Elguš), z čehož dva koně (Jalantušchan, Elguš) jsou po hřebci 1248 Orlan (943 Arslan-1631 Oktava). Arslan je otcem v Čechách donedávna působícího hřebce Mamed. Drezuru st. ST vyhrál hřebec Damgan, polobratr do Čech importovaných koní Dorkeik, Davenda a Dubler. Následovaly soutěže v posuzování chodů koní (hodnotí se prostornost v kroku, klusu a cvalu). Podrobné výsledky si můžete prohlédnout v tabulce, za zmínku stojí 3. místo klisny Garlygač v kategorii dvouletých koní, která o den později dominovala v rovinném dostihu a další 1. místo hřebce Jalantušchan v kategorii tříletých a starších koní.
V neděli se počasí trochu umoudřilo, a tak se program odehrával na venkovním kolbišti. Občas sice koně, diváky i rozhodčí potrápila prudká dešťová přeháňka, ale všichni srdnatě vydrželi až do konce. Na úvod programu představil Orchestr vojenských vzdušných sil achaltekinskou hymnu, jejíž slova složila malířka a spisovatelka Roza Michajlovna Musichina, hudbu skladatel Anatolij Serebrennikov společně s vedoucím Orchestru vojenských vzdušných sil Gennadijem Lukinem. Následovala první jezdecká soutěž - Caprilli test, který vyhrála klisna Arena z chovu Tita Pontecorva. Další soutěží byl skok mohutnosti, který znamenal druhé vítězství plaváka Piketa, který s rezervou překonal 190 cm. Jeho trenér (mimochodem účastník Olympiády v r. 1970) Fedor Metelkov se rozhodl neriskovat případné zranění a na kluzkém povrchu dále nepokračovat. Současně probíhaly rovinné dostihy po turkmenském vzoru - vždy dva koně proti sobě, vítěz postupoval do dalšího rozběhu. Běhalo se na vzdálenost 500m. Celkovou vítězkou se stala tříletá klisna Garlygač, narozená v Dagestánu po hřebci 1293 Faruch 19 (linie Gelišikli), majitelem je E. Kišenko. Na druhém místě se umístil dvouletý hřebec Aknur, importovaný z Turkmenistánu, příslušící k velmi málo rozšířené linii Everdy Teleke. Majitelem je též E. Kišenko.
Vrcholem celé třídenní akce je chovatelský šampionát. Koně jsou rozděleni do kategorií podle věku a pohlaví (roční hřebci, roční klisny, dvouletí hřebci, dvouleté klisny, tříletí a starší hřebci, tříleté a starší klisny a speciální kategorie pracovních koní - té se účastní koně, kteří jsou sportovně využíváni, otevřena je i pro polokrevné achaltekince s podílem cizí krve max. 1/16). Koně jsou předváděni v kroku na ruce, vždy koně jedné kategorie dohromady, aby byla možnost porovnání. Hodnotí se typ a exteriér. Letos pracovala pětičlenná porota ve složení Tatyana N. Ryabová, Naděžda Abramová, Anna Ustjanceva (všechny tři Rusko), Alia Machmetová (Kazachstán), Barbara Illauer (Německo). Každý z porotců hodnotí samostatně a vytvoří si "své" pořadí koní pro danou kategorii. Následně se výsledky všech rozhodčí zprůměrují a vyjde celkové pořadí koní. V případě, že vznikne u některých koní shodný výsledek, jsou tito koně znovu předvedeni a vzájemně porovnáni. Koně jsou předváděni anonymně, pod přidělenými čísly.
Letošní šampionát byl ochuzen o účast největšího a ve své podstatě asi i nejúspěšnějšího hřebčína Stavropol, který své koně vyslal na souběžně probíhající výstavu Equiros (ruská varianta výstavy v Lysé). Stejně tak učinil i hřebčín im.Shamboranta, jehož zástupce Gazyr Shael vyhrál loňský šampionát v kategorii tříletých a starších hřebců.
Nyní k samotným výsledkům: v kategorii ročních klisen, která měla pouze tři účastnice, získala prvenství klisna Etkul, pravá sestra loňského šampiona ročních hřebců Enchika. Chovatelem a majitelem je PKF Achaltekinec, hřebčín, který byl letos přetransformován na společnost s ručením omezením OOO "At-Teke". V čele této společnosti a hlavou chovu je vystudovaný oceánolog Tito Brunovič Pontekorvo, který své aktivity a většinu achaltekinského stáda přestěhoval do USA, kde se snaží s achaltekinci prosadit v klasických sportovních odvětvích. Ruskou pobočku spravuje ing. Nataša Lapšina, člověk s ohromnými zkušenostmi (několik let pracovala ve VNIIKu, dále jako vedoucí chovu trakénských koní, jako režisér filmů se zoologickou tématikou) a zlatým charakterem. Na druhém místě se umístila vranka Stella, v majetku OOO Manež, St. Petersburg. Otcem Stelly je hřebec Tochtamyš, vnuk Fakirpelvana. K linii Fakirpelvana patří i vítězka Etkul, ta je ovšem po hřebci 1286 Tagir, též vnukovi Fakirpelvana. Na třetím místě se umístila klisna Akpaj, chovatel i majitel klisny je hřebčín "Achalt-Servis", Eisk. Otcem Akpaj je hřebec 1252 Palmar, který předčasně uhynul a stihl tak dát pouze jeden ročník hříbat. Otcem Palmara byl z Turkmenistánu dovezený hřebec 1076 Melekuš (linie Arab), který, pro zajímavost, má hodnocení za typ 9,5 bodu z 10 možných.
V kategorii ročních hřebců zvítězil ryzák Gavr. Stejně jako klisnička Etkul, i on byl odchován v PKF Achaltekinec. Otcem je 1132 Amanat, potomek legendárního dostihového hřebce 995 Kerzi (linie Kaplan). Na druhém místě se umístil další ryzák, Kajum, šampion Azerbajdžanu v kategorii ročků. Kajum je představitelem tzv. "golden-crossu - po otci 1737 Getman patří k linii Arab, matka 2751 Kazarka je příslušnicí linie Gelišikli. Mezi produkty tohoto křížení patří např. v Čechách působící Lakmus, Garut, v USA Gindarch. Na třetím místě se umístil zlatý plavák Magnat, odchovanec hřebčína "Achalt-Servis". Magnat je též zlatým krosem, otcem je 1122 Aksum (linie Arab, pro zajímavost otec do Čech dovezeného hřebečka Damask), matkou je elitní klisna Mimoza (linie Gelišikli, matka v Čechách působícího plemeníka Mingam). Na čtvrtém místě se umístil z Turkmenistánu dovezený Bajkal (majitel E. Kišenko), na pátém místě nepříliš typický hřebec Martin.
Kategorie dvouletých klisen měla devět účastnic. Vítězkou se stala dagestánská Chiva, jejímž otcem je hřebec 1295 Chadž (linie Kaplan), otec vítěze letošního L-parkuru pětiletého Chamaze. Tato klisna je nabízena majitelem Gadžim Rashidchanovem k prodeji. Na druhém místě se umístila klisna Aipara, letošní azerbajdžánská šampionka dvouletých klisen. Aipara je po hřebci 1095 Polot 2 (linie Sovchoz 2), o kterém jsme psali v posledním čísle Bulletinu. Klisna je též nabízena k prodeji. Na třetím místě se umístila klisna Sogdiana po hřebci 1079 Melesur, pravém bratrovi výše zmíněného Polota. Matkou je klisna 2937 Sozenli (linie Gelishikli), matka Stelly, druhé v kategorii ročních klisen. Klisna Sogdiana je nabízena k prodeji. Na čtvrtém místě se umístila loňská šampionka ročních klisen, Mulan (Melani). Otce má společného s vítězem kategorie ročních hřebců Gavrem, je jím 1132 Amanat (linie Kaplan), chovatelem je PKF Achaltekinec. Pořadí dalších klisen si můžete prohlédnout v přiložené tabulce.
Následovala kategorie pracovních koní, kde se na prvním místě umístil šestiletý hřebec Momm, otcem je 1079 Melesur, matkou cremello klisna 2398 Mumme 20, po držiteli rekordu na 1600m 883 Kaltamanovi (linie Fakirpelvan). Chovatelem je PKF Achaltekinec, Dubna, majitelkou je N.Šabašova. Na druhém místě se umístil stavropolský odchovanec, pětiletý Elguš, další "zlatý kros" mezi umístěnými. Otec je 1248 Orlan (linie Gelišikli), matkou klisna 2749 Zuchra (linie Arab). Třetí místo zaujal hřebec Salamdor a čtvrté místo vraník Samum.
V kategorii tříletých a starších klisen se sešlo osm účastnic. Vítězkou se stala klisna Ajvaguli, která se letos již pyšní titulem Šampionky Azerbajdžanu. Tato tříletá zlatá hnědka je po hřebci 1126 Alaman 8 (linie Sovchoz 2). Tento hřebec měl na letošním Šampionátu Azerbajdžánu dva šampiony (již zmíněnou Ajvaguli a dále v kategorii dvouletých hřebců Lejsana), dvě druhá místa (Alfira-dvouleté klisny, Kjapaz-tříletí a starší hřebci) a tři třetí místa (Kasablanka-dvouleté klisny, Tajfun-dvouletí hřebci, Satma-tříleté a starší klisny). Chovatelem a majitelem klisny je Azerbajdzan Horse Club, klisna je nabízena k prodeji. Na druhém místě se umístila tříletá hnědka Garlygač, vítězka "turkmenského dostihu" a třetí ze soutěže v posuzování chodů. Tato klisna se narodila v Dagestánu a z obou rodičovských stran přísluší k linii Gelišikli. Na třetím místě se umístila loňská Rezerve šampionka, bělka Omega z hřebčína "Achalt-Servis". Po sportovně prověřeném otci, hřebci 1228 Maksut 2, přísluší k linii Fakirpelvan, matkou je klisna Opera (linie Toporbaj), která kromě Omegy dala Světovou šampionku r. 2001 Omelii (též po hřebci Maksut 2) a Rezerve šampionku r. 2002 Olimpii. Další pořadí si opět můžete prohlédnout v tabulce.
Poslední kategorií šampionátu byla kategorie tříletých a starších hřebců, kategorie, na kterou se soustředí mnoho pozornosti, neboť z řad účastníků (těch úspěšných) se rekrutují budoucí plemenní hřebci. Prvenství získal čtyřletý hnědák Jalantušchan, který se úspěšně představil již v sobotu v drezurní soutěži a soutěži v posuzování chodů koní. Chovatelem je hřebčín Stavropol, majitelem je N. Šabašova z Moskvy. Otcem je 1248 Orlan (linie Gelišikli), který je otcem loňské šampionky dvouletých klisen Rosinky a pátého z loňského šampionátu v kategorii dvouletých hřebců Kutluga. Na druhém místě se umístil pětiletý vraník Tochtamyš, kůň který nevznikl přirozenou plemenitbou, ale umělou inseminací. Myslím, že může být dobrým argumentem proti odpůrcům této metody v řadách chovatelů achaltekinských koní. Vzhledem k omezenému genofondu a navíc v mnohých zemích i nedostatku kvalitních hřebců má tato metoda nepochybně své místo. Tochtamyš je potomkem hřebce 971 Chalif, který se úspěšně účastnil skokových soutěží a vnukem zakladatele linie Fakirpelvana. Matkou je klisna 2953 Tyazegul, po úspěšném dostihovém koni 995 Kerzi (linie Kaplan). Na třetím místě se umístil loňský Rezerve šampion v kategorii tříletých a starších hřebců, osmiletý zlatý plavák Sagib, odchovanec stavropolského hřebčína, v majetku M.Sajdulaeva z Moskvy. Čtvrté místo zaujal z Turkmenistánu importovaný šestiletý vraník Gurtbil, po 1154 Galkan (linie Posman), majitelem je S. Subbotina, hřebec je nabízen k prodeji. Na pátém místě se umístil plavák Galaly, vítěz distančního dostihu z předchozího dne. Další pořadí si můžete prohlédnout v tabulce.
Od loňského roku je součástí výstavy i Virtuální šampionát. Soutěží se ve stejných kategoriích jako v klasickém šampionátu, koně dle fotografií a videozáznamu hodnotí stejní rozhodčí jako klasický šampionát. Letošního virtuálního šampionátu se účastnili pouze čtyři majitelé (hřebčín "Achalt-Servis", hřebčín "Yulduz", hřebčín im. Shamboranta a soukromý majitel p. Volkogon z Ukrajiny). Výsledky si můžete prohlédnout v tabulce.
Kvalita předváděných koní na výstavě byla nepochybně vysoká, i přes neúčast dvou velkých hřebčínů. Kondice některých předváděných koní sice úplně výstavní nebyla, ale na obranu jejich majitelů musím říci, že se vesměs jednalo o koně, kteří přijeli z větších vzdáleností (1000 km a výše), někteří koně strávili ještě dva dny před výstavou v nepříliš pohodlných podmínkách na celnici. Organizace výstavy měla své mouchy, a to zejména v sobotu, kdy z důvodu deště byly přesunuty soutěže do kryté haly, což ovšem organizátoři zapomněli veřejnosti sdělit (diváků, pravda, mnoho nebylo). Trochu nás také překvapilo, že kalendáře, plakáty, časopisy, atd. s achaltekinskou tematikou nebyly nabízeny v žádném stánku k prodeji, teprve po důkladném vyptávání a částečně i náhodou jsme na ně natrefili v kanceláři organizačního výboru. V neděli už ovšem vše klapalo, jak mělo, možná i proto, že byli pozváni hosté z politických a uměleckých kruhů, své zástupce měla i některá velvyslanectví (např. Turkmenistán). Protože jsme též byli zahrnuti do VIP, seděli jsme na kryté tribuně a celý den jsme byli zásobováni jídlem a pitím (k ochutnání jsme dostali např. i kumys, který se vyrábí ve VNIIKu, jako "dojnice" jsou používány klisny ruského tažného koně). Na závěr šampionátu byl v místní restauraci uspořádán banket, na kterém se podávaly vybrané speciality, zapíjeny byly samozřejmě šampaňským.
Výstava je výbornou příležitostí pro navázání kontaktů s chovateli, své zástupce tu neměly pouze ruské hřebčíny, ale i Azerbajdžan, Maďarsko, Německo, USA, Turkmenistán.
Věřím, že příští rok budou mít Čechy na výstavě své zástupce, minimálně v diváckých řadách, a ještě lépe, kdybychom měli zástupce třeba ve Virtuálním šampionátu. Šanci na umístění bychom nepochybně měli.
Petra Marešová
(12.9.2004)
Výsledky šampionátu - Rusko 2004 (ve formátu xls)
FOTOGALERIE |