Import koní v r. 2004

 


Na konci ledna, přesně tedy 30.1.2004, přicestovalo do Čech dalších 8 čistokrevných achaltekinských koní.
Koně byli importováni z hřebčína "Akhal-Servis", který se nachází v Krasnodarském kraji v jižním Rusku, několik kilometrů od města Eisk, přímo na břehu Azovského moře . Stav koní v hřebčíně se pohybuje okolo 150 kusů, z toho 60 tvoří chovné klisny. Zastoupeny jsou zejména linie Toporbaj, El, Fakirpelvan, Arab a Gelishikli. Hřebčín prověřuje své koně převážně v klasických sportovních disciplínách (drezúra, parkur) a v distančních dostizích. Majitel hřebčína, pan Alexandr Vasiljevič Počenčuk je také hlavním organizátorem letošního pochodu z Moskvy do Taškentu v sedle achaltekinských koní.

Nyní blíže k importovaným koním:

Čtyři koně jsou v majetku paní Zdenky Skopalové ze Slap:
Meksika, hnědka, nar. 1997, po 1069 Kortik z Marsia (1083 Omar). Klisna je pravou sestrou plemenného hřebce Makat, v chovu dala mimo jiné nadějného hřebce Merkurii.
Dorkeik, hnědka, nar. 2000, po 1069 Kortik z Dogadka (949 Dornazarbek). Mladá nadějná klisna, ve výborném typu, její matka Dogadka je velmi úspěšnou chovnou klisnou.
Sirena, plavka, nar. 2002, po Ekemen z Sogdiana (Galkan). Klisna je pravou sestrou klisny Selesta, která se umístila jako 6. na Světovém šampionátu v r. 2003 v kategorii dvouletých klisen a pravou sestrou klisny Seil, která se v témže roce umístila na Světovém šampionátu v kategorii tříletých a starších klisen na výborném 3. místě.
Damask, tmavý ryzák, nar. 2003, po Aksum z Davenda (Ekemen). Hřebeček patří po otci k linii Arab, velmi úspěšné ve sportu (26 Arab, Absent, Alam aj.). K této linii patřil i v Čechách působící hřebec Lakmus, sám úspěšný v drezúře. O matce viz níže.

Další čtyři koně dovezla Petra Marešová z Tuklek:
Davenda, tmavá plavka, nar. 1996, po Ekemen z Dogadka (949 Dornazarbek). Klisna se již osvědčila v chovu, je matkou hřebce Karachan (po Maksut 2), který se umístil na Světovém šampionátu v r.2002 v kategorii dvouletých hřebců na 3.místě, v roce 2003 v kategorii tříletých a starších hřebců na pátém místě. Od tohoto roku (2004) je zařazen do chovu v domovském hřebčíně v Eisku.
Dubler, plavák, nar. 2003, po Ekemen z Dogadka (949 Dornazarbek), pravý bratr klisny Davendy a také hřebce Demir, který je nyní ve sportovní přípravě na drezurní soutěže.
Mingam, zlatý plavák, nar. 1996, po 1069 Kortik z Mimoza (Medžnun). Kromě atraktivní zlaté barvy je hřebec i ve velmi dobrém typu. V Rusku se úspěšně účastnil distančních dostihů, v Čechách má přisouzenu kariéru plemeníka.
Samurai, vraník, nar. 2001, po Maksut 2 z Sakata (1069 Kortik - 2450 Sayatchanum). Hřebec je velmi blízkým příbuzným hřebce Stambul (Maksut 2 - Sikeja, 1069 Kortik - 2450 Sayatchanum), který je Virtuálním šampiónem v kategorii dvouletých hřebců za rok 2003. Otec Samuraie, Maksut2, příslušník linie Fakirpelvan, byl v chovu velmi úspěšný, za krátkou dobu svého působení (úhyn) stačil dát dvě světové Reserve šampiónky - klisny Olimpii a Omegu (Olimpia umístěná v r.2002 v kategorii 3letých a starších klisen, Omega v r. 2003 v kategorii 2letých klisen). Po absolvování základního výcviku by měl být Samurai připravován na vytrvalostní soutěže a současně působit v chovu.

 

<< Zpět