Michaela Prausová

 

Proč jste se rozhodli pro toto plemeno a kdy a kde jste se o něm prvně dozvěděli?

Je to velmi inteligentní, komunikativní  plemeno, se kterým se dá velmi dobře pracovat, mají jiskru, prostě něco jiného než teplokrevné plemena (z osobní zkušenosti mohu říci, že teplokrevník se daleko rychleji podvolí tlaku, ale na achala tlačit nemusím, pokud po něm něco chci, dobře mu to vysvětlím, nepotřebuju sílu,abych ho k tomu donutila. Jsou to koně, kteří přemýšlí). Poprvé jsem se s nimi setkala na farmě na Chrastavě , kde jsme v okolí byli na dovolené, to bylo asi kolem roku 1998.

 

S jakými názory na achaltekince se setkáváte ?

Jak se špatným názorem, že jsou to tvrdohlaví, těžce jezditelní koně – jde ale většinou o názor koňáků a jezdců, kteří s achaltekinci nepřišli vůbec nikdy do kontaktu. Na druhé straně pokud se setkám s lidmi, kteří již achaltekince viděli, případně měli takového koně ve stáji, jezdili ho, starali se o něj, tak je názor většinou kladný, pochvalují si je jako pracovité, inteligentní koně.

 

Je podle Vás achaltekinec vhodný i pro začátečníka?

Pokud se začátečník chce učit, má vedení někoho, kdo těmto koním rozumí a má cit a chuť se učit, dělat věci správně, porozumět koni,tak by být problém neměl. Myslím, že není rozdíl v jezdeckém umění, spíše v chápání koně jako takového a porozumění mu. Mnohdy je daleko těžší pro dobrého jezdce, profesionála, zvládnou achaltekince – má už své návyky jak koně jezdit a je větší problém pro něj se přizpůsobit. Samozřejmě záleží na jednotlivci.

 

Jaké máte zkušenosti s výcvikem.

Pokud je myšleno s výcvikem achaltekince, tak jen pozitivní – jsou to velmi vnímaví koně, sensitivní a lehce spolupracují (tot nejenom z ježdění Djasmana, ale i jiných). Samozřejmě se dá zničit jakýkoliv kůň nesprávným výcvikem a to nejenom achaltekinec. Pak záleží na člověku, jestli koni dá prostor, čas a věnuje se mu a odbourá zlozvyky

.

Jaký máte názor na achaltekince ve sportu?

Achaltekinci mají obrovský potenciál, který by se měl více využívat. Samozřejmě konkurence v teplokrevných plemenech, které na sport byly šlechtěny desetiletí je veliká, ale to neznamená se nepokusit prorazit taky. A to nejenom ve vytrvalostním ježdění, ale i s ohledem na daného jedince. Vím, že např. mého koně by to nebavilo, rád skáče, takže proč ho učit něco jiného, raději ho podpořím ve skákání. Každý majitel, jezdec ví, na co jeho kůň má, co ho baví a to by měl v koni podporovat. Měli by hlavně chovatelé více myslet na to jak s koněm pracovat a sportovat a nejenom je využívat jako chovné jedince.

 

Co je vaší prioritou, chov, sport, nebo hobby?

Nemyslím si, že je dobré mít prioritu jen v jednom odvětví, vždy se dá skloubit chov i sport dohromady – samozřejmě vždy se musí najít ten správný kompromis, tak aby to sedělo zejména koni. Jelikož vlastním klisnu a hřebce, tak samozřejmě pomýšlím i na chov, a u klisny je to krom občasných vyjížděk, taky jediná priorita – tedy spíše je priorita její bezstarostný život ve stádě, dostatek pastvy, sena a volného pohybu. U hřebce plánuji i sportovní kariéru, záleží hlavně ale na jeho zdravotním stavu.

 

Jaká je Vaše zkušenost s podílovými x plnokrevnými achaltekinci? Pozorujete mezi nimi nějaké rozdíly?

Při své diplomové práci jsem přišla do styku jak s podílovými, tak plnokrevnými, všechny koně jsem změřila, takže se s nimi muselo manipulovat – tím jsem také mohla sledovat reakce jednotlivých koní jak na cizího člověka, na cizí předmět, manipulaci apod. Nemůžu jednoznačně říct, že podíloví jsou více komplikovaní – hrozně záleží na výchově, v jakých kůň je podmínkách apod. Mohu říct, že mnoho koní z Chrastavy, a to jak plno, tak podílových, bylo bohužel psychicky poznamenaných – od toho, že na sebe nenechali šáhnout, báli se lidí, byli agresivní, apod. Vždycky je to ale vinou člověka, kůň se ve většině případů nenarodí agresivní (samozřejmě vyjímky existují, a proto se zavedla selekce)

 

Jaký je Váš názor na jeho tělesnou stavbu a často zmiňované vady?

Pro mě je achaltekinec svou stavbou jedinečný, vše je plně funkční tak jak to roky šlechtění pro určité účely vyselektovaly. Vše v jeho stavbě má svůj důvod – od typického jeleního krku, přes delší spěnky, lehké altetické tělo, nižší kohoutkovou výšku než teplokrevní koně, atd. Je svou stavbou unikátní a i když u většiny plemen jsou tyto znaky považovány za vady exteriéru, tak u achaltekince jsou to přednosti, které vytváří unikátního koně.

 

Jaký je Váš názor na selekci? Provádět výběr, či to ponechat pouze na názoru majitele a do chovu zařazovat vše bez omezení?

Jsem pro důsledný šlechtitelský plán a tedy selekci, která by platila po celém světě, pro všechny chovatele bez vyjímky. V dnešní době, kdy je achaltekinců již dostatek, nehrozí vymření plemene, je nutnost dělat selekci nejenom u hřebců, ale i u klisen. Důsledně tvořit chovatelské a připařovací plány – důsledně volit správného hřebce na klisnu tak, aby hřebec klisniny případné nedostatky zlepšil. Obměňovat hřebce ve stádě – možnost jak inseminace, tak i dovozu klisny k jinému hřebci, podporovat takové spojení, které dává vynikající potomky,ale do určité míry (třeba mít 2-3 potomky z tohoto spojení – více je neúnosné)

 

Jaká jsou Vaše hlavní kritéria při výběru plemenného hřebce pro Vaší klisnu (klisny)?       1. Exteriér a charakter

2. Mechanika pohybu (s tím spojená případná výkonnost)

3. Potomstvo

4. Původ

 

Jaká kritéria by podle Vás měla splňovat chovná klisna?

exteriér a pohyb (výborný exteriér bez větších vad, dobrá mechanika pohyb), výborná matka, sportovní výkonnost

 

Preferujete některou z hřebčích linií a proč?

Nepreferuji – v každé z linií se najde jedinec, který je vynikající, který zaujme, takže proč preferovat jen nějakou linii.

 

Jaká je Vaše představa ideálního achaltekince?

Svého ideálního achaltekince mám doma, dokonce dva.

 

Jací jsou Vaši Top 10 achaltekinci? Vyberte 10 koní z historie a 10 koní ze současnosti.

Top10 historie: 2a Boinou, Arab, Absent, 1115 Jasman, Gazyr, Arslan, Gelišikli, Dorkuš, Gajgysyz, Orlan

 

26 Arab

1115 Jasman

Orlan

Gazyr

 

Top10 současnosti: Shaar, Murgab, Yas Yar, Sagon, Fatyh, Djasman, Shaitan, Penelope, Chiva Tarki, Pirachmed, (do budoucna Patysh).

 

Shaar

Yas Yar

Penelope

Fatych

 

Co je Vaším chovným cílem?

Zatím plánuji jen odchovat hříbě z Penelope po Djasman – ve sportu prověřené, s vynikajícím exteriérem, mechanikou pohybu. Vybírat pro hřebce adekvátní klisny.

 

Co byste si přál(a) pod stromeček?

Hlavně zdraví pro sebe, své známé a rodinu a zejména pro oba mé koně a pejska.Na ničem jiném nezáleží.

 

Máte nějaké novoroční předsevzetí?

Předsevzetí je mnoho, reálných ale málo – postavit dům, ohrady a stáj tak, aby oba mí koně konečně byli pohromadě doma – snad se nám to letos podaří.